Dostępny.net

Wersja WAI serwisu Premiera i CAPTCHA

Dostałem dziś sygnał o pewnym braku konsekwencji na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, więc postanowiłem się temu przyjrzeć:

Na stronie premiera – wersja WAI na samym dole jest formularz: ‘zgłoś błąd’
I tam się prosi o podanie kodu z obrazka.
1. Jak ci ludzie maja ten kod zobaczyć to jest dla mnie zagadka.
2. Słyszałem, że maszyna może im taki kod odczytać, ale w tej wersji strony tego nie uwzględniono… w ogóle obrazka nie ma… wiec nawet maszyna nie ma czego czytać.
3. Jak się w formularzu nic nie wpisze i wciśnie się wyślij wyskakuje bardzo ciekawa strona z napisem ‘4’. Rozumiem, ze oznacza to szkolne ‘dobrze’. No to chyba nie tak dobrze jednak.

(…) Zauważyłem to już jakiś czas temu. Pomimo moich maili z opisem błędu nikt tego nie ruszył. Może tobie się uda.

Cóż, zobaczymy ;-) 

Zaglądam na stronę, rzeczywiście widzę link do “wersji WAI” a na dole rzeczony formularz:

To przyznaję szczerze najtrudniejsza CAPTCHA jaką widziałem ;-) Pomijam już kwestię konieczności jej używania, a właściwie przenoszenia odpowiedzialności udowadniania, że nie jest się wielbłądem (botem), o której pisał m.in. Robert na swoim blogu w artykule “Captcha – nie używaj“.

Przy okazji znalazłem jeszcze jeden psikus jaki zafundowali nam koderzy strony Premiera. Śliczne literki AAA, które w założeniu mają pomóc powiększać tekst (co swoją drogą przez samych zainteresowanych jest rzadko używane, bo i po co szukać na stronie skoro istnieją znane intuicyjne skróty przeglądarki działające tak samo).

3 litery “A” ułożone wg narastającej wielkości sugerują, że mam dostępne proponowane 3 wielkości tekstu: zwykły większy i największy. nic bardziej mylnego ;-)

Pierwsze “A” działa jak reset sprowadzając teksty do wielkości bazowych – oczywiste.

Trzecie “A” powiększa czcionkę po każdym kliknięciu, powiększając równocześnie interlinię. Ponieważ jednak popełniono jeden z typowych błędów przy tworzeniu tego narzędzia tzn. ktoś zapomniał i część tekstów ma wielkość czcionki podaną w pikselach (px) prowadzi to do dość nietypowego zachowania:

Jeszcze ciekawiej robi się kiedy użyjemy drugiego “A”. Powoduje to powiększanie czcionek (znowuż tylko niektórych), ale tym razem interlinia nie jest dostosowywana, więc już po kilku kliknięciach czytelność tekstu pozostawia wiele do życzenia:

Na koniec dla porównania fragment strony z domyślną wielkością czcionek:

Generalnie plus za starania, bo widać, że część wytycznych WCAG wzięto sobie do serca tworząc tę stronę. Jest trochę uchybień, które wyłapuje nawet Cynthia Says – polecam sprawdzenie, nie ma tego dużo, a ich usunięcie na pewno pomoże w odbiorze strony i poprawi wizerunek p. Premiera (to tak na podpuchę ;-) ) .

Natomiast jeśli rzeczywiście mimo sygnałów nikt nie wziął sobie do serca obecności CAPTCHA w wersji WAI – trochę wstyd. Pozostaje mieć życzenie, podobnie jak mój “donosiciel”, że w końcu ktoś się jednak opamięta i poprawi – w końcu wybory tuż tuż ;-)