Dostępny.net

(Nie)dostępne partie

Tuż przed wyborami postanowiłem sprawdzić jak sie maja zapewnienia poszczególnych partii politycznych o dbaniu o wyborcę, szarego Kowalskiego do realiów zwiążanych z dostępnością.

W badaniu przetestowałem serwisy internetowe Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy i Demokratów, Ligi Polskich Rodzin, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Samoobrony RP. Analiza serwisów pod względem spełniania wymogów dostępności składała się z dwóch części: analizy eksperckiej oraz badania z 3 użytkownikami (2 niewidomych i 1 niedowidzący). Badane osoby używały oprogramowania  Jaws5 i WindowsEyes 6 zainstalowanego na własnych komputerach, których na co dzień używają do korzystania z internetu co zapewniało warunki zbliżone do normalnej pracy tychże osób.

Każda sesja testowa (po krótkim wprowadzeniu) składała się z trzech badań. Testerzy mieli za zadanie:

  • Ocenić jego czytelność po wejściu na stronę główną (co można zrobić na tej stronie? Jakie są główne
    elementy menu?)
  • Skorzystać z wyszukiwarki aby odnaleźć program partii
  • Napisać wiadomość z prośbą o przesłanie listy kandydatów partii w swoim okręgu

Spodziewałem się problemów większych i mniejszych, jednak to co zobaczyłem w przypadku niektórych serwisów przeszło moje najśmielsze oczekiwania ;-)

Użytkownikom najwięcej problemów podczas testów sprawiały nieopisane elementy graficzne (Flash, zdjęcia, itp.) i słabo lub zupełnie niedostępne elementy aktywne (linki graficzne, elementy formularza).

Raport z badania w formacie PDF jest dostępny na stronach agencji Janmedia Interactive, pod której skrzydłami badanie zostało przeprowadzone.

Filmowy zapis testów z użytkownikami można zobaczyć w serwisie GoogleVideo pod adresem:
http://video.google.pl/videoplay?docid=-2635066027792345764&hl=pl